A vmpr egy mitikus lny a npi kultrban, rendszerint egy jra felledt emberi holttest, ami emberi vagy llati vren l, s sok esetben termszetfeletti erkkel rendelkezik, mint az emberfeletti er s gyorsasg, llatok fltti hatalom vagy tvltozs. Nhny kultrban nem-emberi vmprok (pkok, kutyk, dmonok vagy akr nvnyek) is szerepelnek, de a vmprizmus leggyakrabban emberekre korltozdik. A vmprok gyakori szereplk a horror-s fantasy-irodalomban.
A vmprizmus a trtnelemben s a pszicholgiban arra utal, amikor valaki emberi vagy llati vrt iszik; rendszerint a nyakon keresztl, ahol a legknnyebb a hozzfrs a f artrikhoz. Bizonyos helyeken az emberek hittk, hogy termszetfeletti hatalomra tehet szert, aki ms vrt megissza. Ebben az rtelemben a vmprizmus egy ritkbban elfordul formja a kannibalizmusnak.
A zoolgiban a vmprizmus a pickra, sznyogokra, fagyngyre, vmpr denevrekre s egyb organizmusokra utal, amik ms llnyek testnedvein l lskdk.
A vmpr:
Egy igen rdekes eleme (valakije) az emberisg mondinak, tekintve, hogy szinte a fldn l valamennyi np kultrjban megtallhat a vrszv/vriv lny motvuma. Valamikppen mind a dl-amerikai indinokban mind a szibriai pusztasgok lakiban (s folytathatnnk a sort) felmerlt az emberbl l, tpllkoz s mgis; maga is kzel emberi lny alakja. Ennek oka lehet egyrszt Jung magyarzata, miszerint ez az emberisg kollektv tudatalattijbl szrmaz kp, vagy magyarzhatjuk a porfria s pellagra nev betegsgek kialakulsval s vmprikus jegyeket mutat tnetcsoportjval.
Ha a trtneti mltat tekintjk, a vmprokat mr az kori grgk is ismertk, k emberszer dmonokban hittek, akik a vrket szvjk. Empusnak hvtk azt a vriv nstny dgt, ami az kori grg sznmvekben ksrtett. A lamia vagy brukolakhosz, gy hvtk az kori grgk az ltalunk ma ismert vmprt. A rgi Asszriban az ekimmu volt ismert. Ez letben ember volt, de ha valaki a halla utn feleltlenl nem temette el rendesen, akkor ekimmu lett belle. Ennek kvetkezmnyeknt aztn elgg szomjas s hes lett, s a tovbbiakban vrszvknt funkcionlt.
A vmpr alakja ersen sszektdik a vr motvumval, tekintve, hogy a vmpr (mr) halott s fl-ltnek fenntartshoz vrre, ergo letre van szksge az letbenmaradshoz. A keresztnysg felbukkansval a vmpr alakja mg szorosabban sszektdtt az rdggel s a gonosszal s a npi motvumokba bekerlt elzsnek keresztnyi jellege is.
Egyes forrsok szerint az els vmpr Kin (Biblia) volt, dm s va elsszltt fia. Miutn Kin meglte ccst, [[belt (Biblia)belt], Isten rk krhozatra tlte. Kin megkstolta ccse vrt, ezrt csak vren lt, gy vlt vmprr.
A vmpr sz mai jelentsei:
Magyarul:
- Egy Dl-Amerikban l denevrfaj (Vampirus spectrum). E jelentsvltozat hasznlata igen ritkn fordul a beszlt s rott nyelvben, tekintve, hogy hozzteszik; vmpr-denevr.
- Alvk/lk vrt iv s fojtogat (s/vagy) srjbl kijr szellem/lny. A sznak ez a jelentsgykere, sztrtnetileg teht ezt keressk. Nhny ve mg ritkn hasznlt sz volt azonban a szerepjtkos kultra betrsvel, a vmprokat felvonultat filmek (Penge trilgia, Interj a vmprral, Alkonyattl Pirkadatig) s a vmprtmt egyre npszerst regnyrkkal (Anne Rice, Bram Stroker, Laurell K. Hamilton, Darren Shan stb.) a szhasznlk kre egyre bvlt s bvl ma is. Ebbl rtelemszeren ltszik, hogy a sz szleskren hasznlt nemzetkzi szv vlt az idk sorn.
- Gonosz, romlott, a frfiakat knyrtelenl kihasznl nszemly. A ttfalusi fle etimolgiai sztr ezt a jelentsvltozatot kln kezeli s a vamp cmsz alatt trgyalja, ami az angol vampire (vmpr) csonktott vltozata s a mai magyar nyelv egyltaln nem vagy csak elenyszen ritkn hasznlja.
- Vrszop szemly, mint jelzi alak, azaz msokon lskd ember. Pl.: „Ne szvd a vrem, mint egy vmpr”.
A sz sszetett alakjai a vmprfog, vmprajak, vmprtermszet. Mind a vmprok kpessgeivel, kinzetvel, termszetvel vannak sszefggsben. A sz szinonimi a vrszop, vrszv, ji lidrc. A lidrc fleg a magyar vonatkozsokban lesz rdekes.
A vmpirolgia egy klnleges j msz, ami egy csakis a vmprokkal foglalkoz tudomnygat jell. Divatba csakis Bram Stroker 1897-ben megjelent Drakulja utn jtt. A vmprizmus sz vmprokkal kapcsolatos tevkenysget jell. Vmpirizlni annyit tesz, mint vmprr tenni.
Ms nyelvekben:
A kztudatban az a hiedelem l, hogy a vmpr sz magyar eredet, errl fleg a Drakula cm m erdlyi fszereplje s Lugosi Bla filmsznsz tehet. Valjban a magyar hiedelemvilgnak nem rsze a vmpr, st mg a vrivs sem. A vmpr sz szlv eredet, hogy pontosak legynk szerbhorvt. Ez a sz az upir. Br egyes forrsok szerint e sz a grg netopir-bl szrmazik, ms forrsok pedig a trk uber, azaz boszorkny szbl szrmaztatjk. (Lthat, hogy a sz eredete mig nem tisztzott teljesen a szakirodalomban.) Az upir sz elterjedt a szlv nyelvekben, gy lett a bolgr vper, lepir, a cseh upr a lengyel upior s a krpt-ukrn opiri, upiri.
A romn nyelv vmprszavak nem tartalmazzk az upir sztt: strigoi, moroi, priculici, naluca, duh, aratere, stafie. A strigoi ji urat, jurat jelent Erdlyben, s mint olyan ez felel meg legjobban a vmprnak. A moroi Magyarorszgon is elterjedt, mint mora/nora br ezt inkbb szlovk szomszdainktl vettk t. A nora a magyar nphit egyetlen vmprszer lnye. „Nyom” dmon, amely az emberek mellt szopja jszaka, halott emberbl lett; olykor kereszteletlenl meghalt vagy halva szletett csecsembl, de nem igazi vmpr, azaz nem srjbl kikel holttest. Kapcsolatai – mint Barna Gbor (1981) sszefoglalta – a kzp-eurpai szlv npcsoportok fent emltett mora alakjai, valamint a szerbhorvt vmpr fel mutatnak.
Az upir elszr 1047-ben tnik fel elszr egy iratban, mely gy hivatkozik egy orosz hercegre, mint "Upir Lichy", azaz gonosz vmpr. A sz ezutn elterjedt a nyugati nyelvekben, mint vampyr, vampire, wampyr. A mdosuls valsznleg a sz elejnek furcsa ejtsbl ered. A vmpr sz elterjedse nyugaton 1725-1734-re tehet oka, hogy 1725-tl, illetve 1732-tl kezdve Eurpa tudomnyos vilga a magyarorszgi – helyesebben szerb hatrrvidki – vmpresetek hatsa alatt llott. (A gradiska-kisolovai “Plogojovitz”-eset ahol is 1725-ben egy vmpr tbb embert meglt s megknzott, a msik esetben, 1732-ben, pedig 22 vmprt lltottak el). Ugyanebben az vben heves nemzetkzi tudomnyos vita bontakozott ki az – elssorban nmet – orvosok kztt a vmprizmussal kapcsolatos esemnyekrl, jelensgekrl. Ennek az esemnynek hatsa, valsznleg, a vmpr sz elterjedse a nyugati nyelvekben. A magyar nyelvbe pedig pont, hogy nmet kzvettssel kerlt t. Magyarorszgon a 18. szzadban tbb vmprpert is tartottak, amik nagy port vertek fel a nyugati kzletben. 1748-ban megjelenik az els modern vmprkltemny Der Vampir cmmel.
Az els magyar nyelvemlk a vmprokrl 1794-bl miszerint: „Vampierok…az eleven embereknek vreket szoptk” (Nytudrt. 71. sz. 83). Br Tessedik Smuel rja a vmprokrl mr 1786-ban: "Rgen gy tartottk, hogy a srbul fel-fel tmadtak s az eleven embereknek vreket szoptk." 1799-ben mr, mint Vampir, Vmpir (Fbin J.: Term. Hist. 408: Nsz.) szerepel. Jkai hasznlta a szt 1872-ben, a mai alakjban, mint vmpr. A vamp kifejezs elszr 1882-ben tnik fl „dmoni n; vamp” (Tth L.: Mhek 82: Nsz).
sszefoglals:
Mra a vmpr sz sszekapcsoldott a szexualitssal, az emberben megbv llattal, a 19. szzad vadromantikjval, s a titokzatossggal. A szerepjtkok s gtikus-fantasy filmek folyomnyakpp a sznak valdi szubkultrja alakult ki, ahol is „vmpros” a hossz fekete brkabt, a titokzatos viselkeds, a vadsg, s az agresszi is.
A vmpr sznak sosem ml divatja keletkezett Eurpban elterjedse utn s ez a divat egyre inkbb csak terjeszkedik.
|