A Bibliban az angyalok Isten kldttei. A j angyalok Isten akaratt adjk hrl az embereknek s segtenek rajtuk. A Biblia szerint Isten teremtmnyei az angyalok, tiszteletket nem szabad eltlozni. Az angyalok erejkre s hatalmukra nzve magasabbrendek az embernl.
Maga a Stn is angyal volt, de fellzadt Isten ellen, emiatt egy mennyei hbor veszteseknt letaszttatott a mennybl.
Eredet:
Az angyalok a zoroasztrinus (perzsa), zsid, keresztny s iszlm hitvilgban szerepelnek, de vannak elzmnyeik a pogny hitekben is.
Az angyali vilgot, a mennyorszgot, elszr a perzsk kezdtk hierarchikusnak tekinteni.
Az angyalok hber s arm megnevezse maleach, amely hrnkt, hrvivt, kvetet, kldttet jelent magyarul. Ez a sz sszesen 213 alkalommal fordul el az szvetsgben (Angyalok jelennek meg brahm eltt, hogy fia szletst megjvendljk, akrcsak Ltnl, hogy kimentsk Szodombl, Az jszvetsg szerint Jzus szletsekor angyalok jelennek meg a psztoroknak). Ugyanez grgl αγγελος, angelosz (hrnk), latinul angelus.
Az angyalokkal foglalkoz keresztny teolgiai diszciplna, az angelolgia szerint az angyaloknak nincs nemk, a zsid hagyomny viszont hmnemeknek tartja ket.
A Biblia szerint az angyalok teremtett, de a jvt tekintve rkk ltez, megsemmisthetetlen, termszetfltti, szellemi lnyek, akik Istenhez s az emberekhez hasonlan szemlyisggel, vagyis intelligencival, a beszdre val kpessggel, rzelmekkel, akarattal s ntudattal rendelkeznek; szellemi testk van, kpesek testben megjelenni a fldi szfrban, s gy rszt venni fldi esemnyekben.
Vannak j, illetve gonosz angyalok; letterket tekintve pedig a menny s az g klnbz szintjein kvl a Fld felsznn s a Fld mlyben is megtallhatk. Szmuk meghaladhatja a szzmillit, m a pontos adatot a Biblia nem kzli velnk.
Az angyalok ltalnos llapotukban az emberek szmra lthatatlan szellemi lnyek. A Biblia ugyanakkor rengeteg olyan esemnyrl szmol be, amikor kilptek ebbl az elrejtettsgbl, s valamilyen formban megmutatkoztak embereknek (epifnia: megjelens, „felbukkans”). Ez tbbflekppen trtnhet: megmutathatja magt az angyal abban a szellemi dicssgben s erben, amely valsgosan sajtja; vagy kirestheti magt ebbl, s egszen sszetveszthet mdon emberknt is megjelenhet. Vlhat szll vagy tzz is.
A Szentrs ngy fangyal nevt nyilatkoztatja ki: Michalt (Mihlt), Gabrilt (Gbriet) s Rafaelt, Nmelyek ide soroljk, Lucifert (Hll ben Schrt), aki elbukott, s a gonosz angyalok vezetjeknt Stnn lett. A Biblia utal arra, hogy az angyalok egyharmadt rntotta magval a lzadsba. Megjegyzend, hogy Rafael arkangyal Tbis knyvben szerepel, mely nem szerepel a zsid illetve protestns knonban.
A nevk jelentse:
Michal: „Ki olyan, mint Isten?”
Gabril: „Isten hse”
Hll ben Schr: Ragyog / Fnyl / Dicsr, Hajnal fia ; Ezt a hber nevet (zs 14:12) fordtottk le a Szeptuaginta kszti Heszforosznak, azaz Hajnalcsillagnak, ennek latin fordtsa pedig a Lucifer nv (mindkett Fnyhordozt jelent). Lucifer lzadsa s buksa utn j nevet kapott: Sztn, grgl Diabolosz.
Sztn: Vdl, Rgalmaz, Ellenll, Ellensg
Az angyalok feladata:
A Biblia szerint az angyalok szolgl szellemi lnyek, akiket Isten arra teremtett, hogy az akaratnak engedelmeskedjenek. Az r angyalainak feladata: Isten dicsrete s imdata, parancsolatainak vgrehajtsa, isteni zenetek tovbbtsa, hv emberek szolglata, klnsen a gyermekek kpviselete, vdelme. Kzremkdnek Isten terveinek s greteinek megvalstsban (pldul a megvlts hirdetse, az ellensges erk ellen val harc Isten npnek oldaln, Isten tletnek vgrehajtsa).
Angyalok a mvszetben:
A mvszek szvesen brzoltk az angyalokat hol meztelen pufk figyermekknt, "angyalkaknt", hol pedig flelmetes klsej szrnyas emberi lnyknt. Ezeknek a kpzmvszeti alkotsoknak semmi kzk a bibliai lersokhoz: az angyalok bibliai lersa tbbnyire a Biblit krlvev pogny vilg hiedelmeit fogalmazza meg.
Angyali hierarchia a katolikus hagyomny szerint:
Az egyhzi hagyomny szerint a kilenc angyali rend hrom hierarchiba sorolhat.
- I. hierarchia: szerfok, kerubok s trnusok. k llnak Istenhez a legkzelebb;
- II. hierarchia: uralmak, erk s hatalmassgok. k kzvettenek az els s harmadik hierarchia kztt.
- III. hierarchia: fejedelemsgek (az uralkodk, trzsek, npek bkjre felgyelnek), arkangyalok (fangyalok), s rzangyalok. Az utbbiak a mindennapi let sorn segtik az embereket. k llnak legkzelebb az emberekhez, s k kzvettik Isten parancsait.
Az arkangyal egy vezet angyal (fangyal).
Az arkangyalok hirdetik Isten nagysgt s dicssgt, feltrjk a hit titkait, Isten akaratnak rtelmt, a prfcikat, s megerstik az emberekben a hitet. Kzremkdnek Isten terveinek s greteinek megvalstsban (pldul a megvlts hirdetse, az ellensges erk ellen val harc Isten npnek oldaln, Isten tletnek vgrehajtsa).
A Biblia szerint:
t fangyal nevt nyilatkoztatja ki a Szentrs. Kzlk is a vezet, a rabbinikus irodalom szerint „az r angyala”, s egyben a hetven nemzeti fejedelem egyike, Izrael angyala, Mikhael, akinek a neve azt jelenti: „Ki olyan, mint Isten?” a bukott fejedelemnek, a Stnnak a legfbb ellenfele, s ez nevben is benne van: hiszen a Stn f clja, hogy olyann tegye magt, mint Isten – s erre „vlaszol” Michal neve: ki olyan, mint Isten?
Gabril a msik nagy fejedelem, – gy tnik – nem ktdik egyetlen nemzethez sem, feladata a Messisra, a megvltsra vonatkoz kinyilatkoztatsok eljuttatsa Isten embereihez. Nevnek jelentse: „Isten hse”. A harmadik angyal Rafael: vndorok s utazk vdje. A gygyts angyala.A Szentrsban Tbis utaztrsa volt.Nevnek jelentse: Isten meggygyt, isten meggygytott. A negyedik Arkangyal Uriel: Uriel Arkangyal, a ngy arkangyal egyike, a megnyilvnuls, a megvalsts s a beteljesls angyala. Az "Uriel” sz jelentse: Isten Fnye, Isteni Fny s tz. Nevnek jelentse mg: Isten Tze, lngja, mivel rvilgt a helyzet lnyegre, elrejelzseket ad letesemnyeinkkel kapcsolatban, gy felhvja a figyelmet klnbz veszlyekre.
Ritkbban Oriphiel nven is emltik.
Uriel Kr. e. 246 - Kr. u. 108 kztt volt arch.
Uriel arkangyal segti az rzelmek meggygytst.
Kulcsszavak: bke s a nyugalom, ajndkozs, elfogads, a szolglat s az odaads.
Az tdik fejedelem eredeti neve Hll ben Schr volt, amely azt jelenti: Ragyog / Fnyl / Dicsr, Hajnal fia. Ezt a hber nevet (zsais 14:12) fordtottk le a Szeptuaginta kszti Heszforosznak, azaz Hajnalcsillagnak, ennek latin fordtsa pedig a Lucifer nv (mindkett Fnyhordozt jelent). lzadt fel s bukott el mg az ember teremtse eltt, s kapott j nevet: hberl Sztn, grgl Diabolosz, azaz: Vdl, Rgalmaz, Ellenll, Ellensg. A Jelensek knyvnek egy utalsa szerint az angyalok egyharmadt rntotta magval a lzadsba. Rla azt is lehet tudni, hogy oltalmaz kerub volt (Ezkiel 28:12–19). Br valamennyi bukott angyal, a nemzetek angyalfejedelmei s az egsz Fld fltt ll fejedelem, tevkenysge idnknt mgis ktdik egyes fldrajzi pontokhoz. Istennek ugyanis, amikor megkrdezte a Stnt, hogy hol jrt, rendszeresen gy felelt: „Krlkerltem s t- meg tjrtam a fldet.” (Jb 1:7)
A Biblia tiltja az arkangyalok imdst.
Nmely keresztny irnyzat, amely az apokrif iratokat is figyelembe veszi, ht arkangyalt klnbztet meg, de csak ngynek veszi biztosra a nevt:
- Mihly arkangyal (Mikhel, illetve a magyar nphagyomnyban Szent Mihly)
- Gbor arkangyal (Gbriel)
- Rafael arkangyal s
- Uriel arkangyal (Oriphiel)
A msik hrom neve nem egyrtelm, de a kvetkezk kzl kerl ki szerintk:
- Raziel, Remiel, Sariel, Metatron, Anael, Rahuil, Barakiel, Chamael, Jophiel, Zadkiel, Jeduhiel, Simael, Zaphiel s Aniel.
Ezoterikus keresztnysg:
Az ezoterikusoknl az arkangyal neve szefirot.
Az arkangyalok gi uralma, 354 ves ciklusokban (Johannes Trithemius mve alapjn):
- Uriel (Kr. e. 246 – Kr. u. 108)
- Anael (Kr. u. 108–462)
- Zkhriel (462–816)
- Rfel (816–1171)
- Samael (1171–1525)
- Gbriel (1525–1879)
- Mikhel (1879–2233)
„Ahogy a bolygk krben a Nap uralkodik a bolygkon, gy vezeti folytonosan Mihly – arkangyalok kztti Nap-lnyknt – az emberisget.” (Ita Wegman) |