Az idutazs az az elkpzels, hogy az ember az adott tr-id kontinuumot „testestl-lelkestl” tetszleges irnyba el tudja hagyni, s a lineris trben elre vagy htra egy msik idpontba (esetleg kzben egy msik trbe is) psgben meg tud rkezni. Felttelezhet, hogy ha erre kpes, akkor arra is kpes, hogy onnan visszatrjen. Az idben visszafel utazs a tudomny jelenlegi llst tekintve paradoxonokhoz vezet, lsd: idparadoxon.
Hasznljk a kifejezst arra is, hogy a tvolabbi jvbe (teht csak egy irnyba) ltszlag rvidebb id alatt, mintegy konzervlva lehessen eljutni. Erre elmleti lehetsg van a relativitselmlet alapjn, nagy sebessgek elrse esetn. Msrszrl az l szervezetek hibernlst is egyfajta idutazsnak tekintik.
Idutazs a kultrban:
E tma divatos a sci-fi irodalomban s ms mfajokban is elfordul, szmos trtnet alapszik ezen az tleten. Sok trtnet kiindulpontja az, hogy az id szerkezetben zavar tmad, s gy a fhs akaratlanul, vagy kvncsisgtl vezrelve sajt vilgnak egy msik idejben tallja magt. A tudatos utazs eszkze, az idgp tlete Herbert George Wells 1895-ben megjelent mvben fogalmazdott meg.
- Doctor Who - sorozat (BBC, 1963-1989, 2005-)
- Egy jenki Arthur kirly udvarban – Mark Twain regnye (1889)
- Az idgp – H.G. Wells mve (1895)
- A Sound of Thunder – Ray Bradbury novellja (1952) + belle kszlt film (2005)
- Vissza a jvbe trilgia (film, 1985-1989-1990)
- Az idgp (film, 1960)
- Az id urai (rajzfilm, 1982)
- A majmok bolygja (film, 1968)
- Termintor (film, 1984)
- Star Trek IV – A hazatrs (film, 1986)
- Star Trek: Kapcsolatfelvtel (film, 1996)
- Idvonal – Michael Crichton regnye (1999) + belle kszlt film (2003)
- Az idgp (film, 2002)
- Csillagkapu (filmsorozat) 2x21 s 8x19-20
Az idutazs logikja:
Az idutazkrl szl, emberi fantzia tpllta trtnetek mellett rdemes az idutazs logikjt is megvizsglni. Ha krdsnk az, hogy lehetsges-e idutazs, akkor az els logikai lps, hogy feltesszk: lehetsges. A kvetkez lps, hogy feltrjuk azokat a kvetkezmnyeket, amelyeket e feltevs elfogadsa von maga utn. Vgl, ha felfedeznk valamilyen ellenmondst a kvetkezmnyek kztt, elmondhatjuk, hogy bizonytottuk a feltevs hamissgt.
A kvetkezrl van sz. Ahhoz, hogy felmrjk az idutazs kvetkezmnyeit, el kell kpzelnnk egy olyan szitucit, ahol egy kpzeletbeli idutaznak sikerl a mltba utaznia. (Az idutazs dnt problmi a mltba-utazs kapcsn merlnek fel.) Ms szval, konstrulnunk kell egy gondolatksrletet, s azt kell megnznnk, hogy vajon az idutaz nem tkzik-e legyzhetetlen akadlyokba, vagy nem vezet-e cselekvse logikai ellentmondsra. Amennyiben el tudunk gondolni ilyen esetet, abbl arra kvetkeztethetnk, hogy talltunk egy rvet amellett, hogy idutazs nem lehetsges.
Teht a gondolatksrleteknek - a ltszat ellenre - nagy logikai jelentsgk van. Nem a vgtelenl csapong fantzia eszkzeivel dolgoznak, hanem olyan elfeltevsekkel, amelyeket a vilg s az id termszetre vonatkozan (hallgatlagosan vagy kifejtetten) elfogadunk. Tovbb azt a filozfiai mlysg gondolatot is megukban foglaljk, hogy elkpzelhetnk olyan - fizikalag lehetsgesnek tn folyamatokat -, amelyek logikai ellenmondst lepleznek le.
Az idutazs paradoxonjai:
Nagypapa paradoxon
Kpzeld el, hogy visszautazol az idben, abbl a megfontolsbl, hogy vgezz sajt nagyapddal, mieltt apd megfoganna (pldul azrt, mert kivncsi vagy, hogy sikerlhet-e). Kpzeld el tovbb, hogy alaposan kiterveled a gyilkossgot, minden egyes rszletet elre megtervezel, a hibzs lehetsgt a minimlisra cskkented. Krds: kpes lennl meglni t?
A nemleges vlaszhoz logikai ton juthatunk el. Ha ugyanis kpes lennl meglni t, ezzel magt a gyilkossgot histand meg, tekintve azt az oksgi lncot, amely az apd fogantatstl sajt megszletseden keresztl a gyilkossg eltervezsig vezet.
Ez az eredmny nmagban mg nem cfoln az idutazs lehetsgt, csak arra vilgt r, hogy az idutaz nem kvethet el ndestruktv kvetkezmnyekkel jr tetteket. Krdses azonban, hogy mi akadlyozna meg abban, hogy megld a clszemlyt. Taln hasmensed lesz a dnt pillanatban. Vagy csak megsajnlod az reget. A lnyeg az, hogy ha az idutazs lehetsgbe vetett hitet fenn akarjuk tartani, el kell ismernnk, hogy brmely fizikai esemny megakadlyozhat s meg kell, hogy akadlyozzon a gyilkossgban. Msklnben megsrtend a logika trvnyeit. Egy msik krds az, hogy intuitve mennyire elfogadhat a csodknak egy ilyen sorozata.
Oksgi hurkok
Kpzeld el, hogy ptesz egy idgpet, visszautazol a mltba s az idgp tervrajznak kziratt tadod korbbi nmagadnak. Az egyszersg kedvrt tegyk fl, hogy semmilyen ms forrsbl nem kaphatod meg ezt az informcit, csakis nmagadtl. Miutn tadtat a tervrajzot, kilpsz a kpbl, a korbbi ned pedig a tervrajz alapjn felpti sajt idgpt s a megfelel forgatknyv szerint cselekszik. Meg kell jegyezni, hogy ebben a folyamatban nincs kezdeti pont, vagyis nincs olyan korbbi n, aki sajt ktfbl tervezi meg az idgpet. Krds: ki tallta fel az idgpet?
Nem mondhatod azt, hogy te talltad fel, mivel mindig csak tadjk neked a tervrajzot. A problma lnyege az, hogy a krdses informcinak nincs oksgi eredete. A feltalls esemnye az az oksgi lncszem, amely itt hinyzik.
Szimblikusan fogalmazva: Ha E az az esemny, hogy felpted az idgpet, F az az esemny, hogy megrkezel a mltba, G pedig az, hogy tadod a tervrajzot korbbi nednek, akkor az E-F-G hrmas egy olyan oksgi lncot alkot, amely visszafordul nmagra. Ha az egyes (nzpontodbl ppen cselekv) neket meg akarod klnbztetni, a krforgst linerisan is kifejezheted valahogy gy: E-F-G-E'-F'-G'-E"-F"-G" stb. Ez azonban a problma lnyegn ne vltoztat: nem tudsz megjellni egy olyan kezdpontot a sorozatban, amely oksgilag hatkonyan magyarzn a folyamatot.
Az idutazs megvalstsa:
Irina Arefeva s Igor Volovics orosz tudsok szerint 2008 mjusra az ltaluk megalkotott idgp hasznlatra alkalmas llapotban lesz. Az els mkdsi tesztet a CERN-ben vgzik el. |